Potoky pro život
V Praze bychom našli 100 potoků, jejichž celková délka je 364 km, z čehož na velké potoky (Botič, Dalejský, Kunratický, Litovicko-Šárecký, Lipanský, Rokytka a Říčanka) připadá 142 km a menší potoky a potůčky pak 222 km.
Hlavní město Praha, zastoupené odborem ochrany prostředí MHMP zajišťuje správu a financuje údržbu na 319 km potoků na území hl. m. Prahy a 6 km za hranicemi Prahy (Litovicko-Šárecký od Litovického rybníka po nádrž Jiviny a Vestecký potok. Dále pak 24 km náhonů a cca 120 ha související zeleně.
Moto: "Vracíme potokům život a jejich přírodní krásu"
Přirozený potok
Přirozená koryta našich potoků nižších poloh jsou měkká a široká a směrem do stran jsou rozvlněná ‒ takzvaně meandrují. Dno přírodních koryt je velice členité, střídají se zde tůně v obloucích a mělké brody mezi oblouky. Tůně jsou důležitým životním prostředím pro ryby a jiné vodní živočichy a v brodech dochází k prokysličování vody. Obnažené kořeny a mrtvé dřevo v korytech slouží jako úkryty.
Technicky upravený potok
Dříve se technické úpravy drobných vodních toků prováděly velice často pomocí betonu, případně kamenné dlažby. Koryta toků byla napřímena a prohloubena, aby se zvýšila jejich kapacita a zrychlil odtok. Došlo tak k negativnímu ovlivnění celého toku i jeho okolí. U takového potoka téměř chybí cenné příbřežní pásmo mělké vody, dno postrádá členitost a neposkytuje vhodné životní prostředí pro vodní organismy.
Proč provádíme revitalizace
Dnes už neplatí, že vodu je potřeba z krajiny rychle odvést, je tomu právě naopak. Význam vody v krajině totiž nelze zpochybnit – voda je nezbytná pro všechny formy života a také je důležitým klimatologickým činitelem. Revitalizace potoků si proto kladou za cíl vodu v krajině co nejdéle zadržet. Tam, kde je to možné, rušíme betonová koryta i zatrubnění. Budujeme koryta nová, která jsou delší, mělčí a členitější, takže voda v nich proudí pomaleji a po delší trase. Na břehy potoků sázíme vlhkomilné porosty a v jejich okolí hloubíme tůně. Zprůchodňujeme vodní toky pro vodní organismy tím, že rušíme přehrážky a nahrazujeme je kamennými skluzy. Při revitalizacích je kladen důraz na to, aby okolí potoků mělo vysokou estetickou a pobytovou hodnotu.
Nezbytností je také zajištění stability a bezpečnosti vodních toků při zvýšených průtocích a minimalizace škod při povodních. V rámci revitalizací jsou koryta vodních toků rozšiřována formou tzv. ekologických berem, aby průběh velkých vod mohl být oslaben přirozeným rozlivem v nivě potoka.
Sledujte pražské revitalizace na YouTube.
Co jsme dokázli
- Celkem bylo do konce roku 2023 zrevitalizováno 29,5 km toků, z toho bylo:
» upraveno technicky 2,6 km,
» upraveno přírodě blízkým způsobem 11,7 km,
» upraveno přírodním způsobem 15,3 km,
- koryta potoků byla prodloužena o 6,3 km,
- v rámci revitalizací bylo vyhloubeno 36 200 m2 tůní,
- 4 stupně byly přestavěny na migračně prostupné balvanité skluzy,
- na povrch se podařilo vrátit 2,56 km zaniklých nebo zatrubněných potoků.
OPRAVY A REVITALIZACE ZAŘAZENÉ DO PROJEKTU
Cíle projektu
1. Ekologické
- Přizpůsobení vodních toků takovým způsobem, aby poskytovaly základní životní prostor pro vodní faunu a flóru a vytvoření přirozených a přírodě blízkých nivních a potočních biotopů.
Při revitalizacích a opravách je kladen velký důraz na doplnění břehových porostů, vytvoření litorálních a břehových pásů vegetace včetně výstavby ostrůvků, tůní a slepých ramen.
- Zvýšení počtu rostlinných a živočišných druhů vázaných na vodní ekosystémy – zvýšení biodiverzity v hl.m. Praze, ochrana chráněných druhů v pražských vodních tocích.
Při revitalizacích je brán zřetel na výskyt chráněných druhů v potocích a je snaha vytvořit prostředí „šité na míru" těmto druhům a podpořit tak jejich výskyt v hl. městě Praze.
- Podpora využití samočisticí funkce toků a niv.
Zvýšení okysličení vody stavbou skluzů, k opevnění jsou používány vegetační prvky, a dotváří se litorální pásma.
- Pravidelný monitoring a zlepšování čistoty a kvality vody.
Je prováděn systematický průzkum a odstraňování nepovolených zaústění odpadních vod do vodních toků.
- Zprůchodnění vodních toků a zajištění tak migrační prostupnosti pro vodní organismy
Stupně a jiné přehrážky jsou rušeny, nebo nahrazovány kamennými skluzy
- Prodlužování délky vodních toků
Revitalizace potoků si kladou za cíl vodu v potocích a v krajině co nejdéle zdržet
- Obnovení přirozené funkce tvorby a dotváření koryt
2. Technické
- Zajištění stability a bezpečnosti koryt vodních toků při zvýšených průtocích a minimalizace škod při průchodu velkých vod.
- Rozšiřování koryt formou ekologických berem pro řízený rozliv povodňových průtoků
Při obnově technických prvků či opevnění jsou používány zejména přírodní materiály (kámen, dřevo, vegetační prvky).
- Rušení zatrubnění a betonových koryt (kanálů) a jejich nahrazení přírodě blízkým korytem s vegetačním doprovodem.
3. Kulturně-historické a společenské
- Zvyšování povědomí obyvatel Prahy o pražských potocích, jejich významu v městské krajině a historii.
Obnova historických koryt potoků vychází z dobových dokumentů a historických map.
- Využití vodních toků jako zelených koridorů města a zapojení revitalizovaného území do celoměstského systému zeleně s vysokým rekreačním potenciálem
Při revitalizacích je kladen důraz na to, aby okolí potoků mělo vysokou estetickou a pobytovou hodnotu.
- Vytváření informačního systému o prováděných akcích